Bani Albümü

cover
BANİ
BAYAR ŞAHİN
  • ÇIKIŞ TARİHİ:

    2012-08-12

  • YAPIM:

    BAYŞAH MÜZİK

BANİ ALBÜMÜ

Albümün yönetmenliğini üstlenen Bayar Şahin, Türkçe besteleri, Gürcüce derlemelerinin yanı sıra, aranjörlüğünü Nugzar Guçmanidze ile birlikte yaptığı 18 eserle müzikseverlerin karşısında. "Anadolu Gürcüleri tam 74 sene ayrı kaldığı Gürcüstan Gürcüleriyle birbirlerinden haberleri olmadan aynı şarkıları söylemişler. Bu süre boyunca, bazı şarkıları onlar unutmuş, bazılarını da bizler.

Bu yüzden, Gürcü Müziği ile ilgili yolculuğumun iki ayağı oldu; Türkiye’deki gürcülerin yaşadığı köylerde söylenen şarkılar ve Gürcüstan’da okunan halk şarkıları. Bu albümde bunların harmanlanmasını sağlamaya, gürcü etnik enstrümanlarını Anadolu ve batı sazlarıyla kaynaştırmaya çalıştım." "Bani" ile ilgili düşüncelerini böyle ifade eden Bayar Şahin, İki ulusun yüzlerce yıllık birikimini, bir potada eritmekte ve müziğe farklı bir tat getirmekte.

Kafkas müziğinin polifonik yapısını korumaya özen gösterdiği albümde, Panduri, Çonguri, Duduki, Garmon, Salamuri, Çonguri Dabali Bani, Doli, Darçello gibi Gürcü Halk çalgılarına yer veren Bayar Şahin, aynı zamanda, Kemençe, Bağlama ve Tulum gibi Türk Halk Müziği çalgılarının sesini de, Gürcü enstrümanlarla harmanlamakta. Albümde etnik çalgıların yanı sıra kullandığı Akustik Gitar, Elektro Gitar, Bas Gitar ve Bateriyle müziğini zenginleştiren sanatçı, bu albümle müzikseverlere, çok sesli vokal eşliğinde, bir "Kafkas – Anadolu Sentezi" sunuyor. Polifonisiyle, hikayesiyle, sözleriyle, etnik enstrümanlarıyla kimliğini bulmuş, "Bani" yaklaşık iki yıl süren titiz bir çalışmanın ürünü. * Gürcüce “Refakat” anlamına gelen Ebani kelimesinden türetilen "Bani", Gürcü çoksesli vokal müziğinde bas seslere verilen isimdir.

Tüm Albümler

cover
GİDELİ
GİDELİ

Bayar Şahin / 2011

cover
TETRO MAMALO
TETRO MAMALO

Bayar Şahin / 2008

cover
NALİA
NALİA

Bayar Şahin / 2007

cover
BANİ
BANİ

Bayar Şahin / 2003

cover
RÜZGARA
RÜZGARA

Bayar Şahin / 2000